Dev Holding Borsadan Çıkmaya Hazırlanıyor

Özellikle pandemi sonrasında Türkiye ve dünya genelinde en çok kazandıran yatırım aracının borsalar olması, milyonlarca bireysel yatırımcı ve şirketin odağını borsa hisselerine çevirmiş durumda.

Her geçen gün yeni bir halka arz ile borsaya atılım gerçekleştirilirken, şaşırtan karar Türkiye’de Global Yatırım Holding olarak faaliyetlerini yürüten dev şirketin global olarak bağlı bulunduğu Global Ports Holding PLC’den geldi.

ŞİRKET BORSADAN ÇIKMA KARARI ALDIĞINI AÇIKLADI

Global Yatırım Holding, dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding PLC’yi (GPH) işlem gördüğü Londra Borsası kotundan çıkarmayı ve özel mülkiyete tabi bir şirkete dönüştürmeyi planladığını duyurdu.

Şirket KAP’a yaptığı açıklamada, “GPH’in dolaylı hakim hissedarı olan şirketimiz, liman işletmeciliği iş kolunun halka açık statüsünün sona erdirilerek tekrar halka kapalı şirket statüsüne döndürülmesinin daha uygun olacağına kanaat getirmiş olup GPH’i işlem gördüğü Londra Borsası kotundan çıkarmak ve özel mülkiyete tabi bir şirkete dönüştürmek niyetindedir” dedi.

Global Yatırım Holding’in, yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Global Ports Holding B.V. (“BV”) üzerinden, BV’nin sahip olmadığı beher GPH hissesi başına 3 dolar pay alım teklifinde bulunmayı değerlendirdiği belirtilen açıklamada, “Şirketimiz ve BV, gerekli olan finansmanın temini için çeşitli kurumlarla müzakere halindedir. Bununla birlikte bu yönde bir teklif yapılacağı hususunda henüz bir kesinlik bulunmamaktadır” denildi.

FARKLI SEKTÖRLERDEKİ YATIRIMLARI İLE BİLİNİYOR

Global Yatırım Holding, liman işletmeciliği, enerji, gayrimenkul ve finans alanındaki yatırımları ile biliniyor. Şirkete ait iştirakler dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini yürütürken, Türkiye’nin yanı sıra Karayipler, Adriyatik bölgesi, Batı Akdeniz ülkeleri, Asya kıtası ve Doğu Akdeniz ülkeleri de faaliyet alanlarında yer almakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x